Web sitesi güvenliğini sağlamanın yolları

Web sitesi güvenliğini sağlamanın yolları neler? Bu konuda web sitesi sahipleri için güvenlik çözümlerinden söz ediyor olacağız.

Bir web sitesi, kullanıcının önem göstermesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar eğer web sitesi işletiyor ise bu sitenin güvenliğinden de sorumlu oluyor. Eğer web sitesi sahibi bir yazılımcı ise ve kendi web sitesini kodluyorsa birçok şeye dikkat etmeli. Eğer WordPress, MyBB ve XenForo gibi hazır bir yazılım kullanıyor ise bu durumda da bazı güvenlik önlemleri alması gerekiyor.

Web sitesi güvenliğini sağlamanın yolları

Web sitesi güvenlik zafiyeti oluşturan durumlardan birisi DDOS veya toplu saldırılar olmakta. Bir web sitesinin belirli bir sınırı bulunuyor. Eğer o sınır aşılırsa yani gereğinden fazla kullanıcı siteye girerse web sitesi yavaşlamaya başlıyor. Bu gibi durumlar genellikle botlarla yapılıyor. Kullanıcılar, bu soruna pek çok yol ile önlem alabilir. CloudFlare kullanmak, bazı özel yazılımlar geliştirmek ve uygulama veya eklenti kullanarak buna bir çözüm üretmek mümkün.

Web sitesi güvenliğini sağlamanın yolları

Web sitesi güvenliğini sağlamanın yolları arasında SQL ile yapılan açıkları kapatmak yer alıyor. Eğer bir web sitesi SQL kullanıyor ise ve yazılım kodu güvenlik açıkları ile doluysa saldırganların SQL açığı kullanarak web sitesine ve ana makineye müdahale etme olasılığı bulunuyor. Bu durumda alınması gereken bir diğer önlem SQL açıklarına karşı olacak.

Kullanıcıların dikkat etmediği ve özen göstermesi gereken durumlardan birisi de XSS açıkları olarak yer alıyor. Bu sorun genel olarak form üzerinde ortaya çıkabiliyor. Form HTML etiketlerine karşı bir önlem almıyor ise saldırgan javascript kodu kullanarak siteyi ele geçirebilir. Web site sahiplerinin buna karşı dikkat etmesi gerekiyor.

Web sitesi güvenliğini sağlamanın yolları arasında yer alan bir diğer yol site üzerinden yapılan spamlar olmakta. Örneğin bir kullanıcı web sitesinde gezerken yorum yapabilir veya konu paylaşabilir. Bazı kişiler bunu kötüye kullanarak sürekli gönderim yapabiliyor. Ayrıca kayıt ve giriş ekranında da bu duruma rastlanabilir. Web site sahiplerinin spama karşı önlem alması oldukça önemli bir konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik blog Ankara evden eve nakliyat